Titulní obrázek

Centrální registr smluv zatím potvrdil jen 36 lidí, kteří si chtějí spořit na penzi ve druhém pilíři

26.leden 2013

Celkem 36 lidí má do dnešního dne potvrzené soukromé spoření k důchodu ve druhém pilíři. Zbytek, tedy 3 000 lidí, čeká na zaregistrování Centrálním registrem smluv.

Penzijní společnosti k pondělku požádaly o registraci 71 smluv, 36 smluv je vyřízených, ostatní jsou v řízení. Šest penzijních firem, které spoření ve druhém pilíři nabízí, přitom hlásí, že mají uzavřeno dohromady téměř tři tisíce smluv. Do registru je však neposílají hned druhý den po podpisu. Je tu zpoždění několik týdnů. Smlouvy nejdříve centralizují z poboček a posílají je do registru dávkově zhruba jednou týdně.

Centrální registr smluv, který sídlí v Praze-Holešovicích v budově Specializovaného finančního úřadu (spadá pod GFŘ), musí smlouvy zaevidovat do třiceti dnů od jejich přijetí. Jakmile se tak stane, pošle úřad účastníkovi spoření vyrozumění.

Úřad je přitom dimenzován na zpracování 500 až 800 smluv denně. Na počátku je pro registraci smluv i správy odvodů do druhého důchodového pilíře zřízen základní tým s pěti pracovníky. Proškoleno a připraveno mají dalších 120 pracovníků daňové správy, kteří budou v případě potřeby povoláni.

Od druhého následujícího měsíce po registraci začíná klient spořit na lepší důchod. První peníze tak půjdou na soukromé penzijní účty v březnu, z únorové výplaty.

Penzijní spoření v nových fondech je dobrovolné, rozhodnutí je ale na celý život. Jakmile úřad smlouvu o spoření registruje, není z něj úniku. Pokud si někdo podpis smlouvy rozmyslí, může se pokusit ještě před zaregistrováním smlouvu zrušit. Souhlasit s tím ale musí i penzijní společnost.

Stát lidem od ledna uvolní na jejich soukromé spoření tři procenta z jejich důchodového pojištění a další dvě procenta musí přiložit ze svého.