Titulní obrázek

Jednání o sKartách - má to ještě smysl?

8.březen 2013

Účast České spořitelny na sKartách prý ztrácí smysl kvůli změnám ministerstva práce. To totiž podalo návrh, že sKarty by sloužily jako dobrovolné sociální karty k placení či vybírání peněz z bankomatu.

Podle kontraktu, který uzavřely spořitelna a ministerstvo pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) loni v lednu, mělo přes sKarty jít nejméně 98 procent všech státních příspěvků a podpor a v budoucnu i důchody. Sociální karty kritizovala nejen opozice, odbory a rada postižených, ale i ombudsman, ochránci dat nebo někteří koaliční politici.

Ministerstvo si nyní nechalo zpracovat analýzy, z nichž vyplynulo, že by povinnost mít účet u České spořitelny byla v rozporu s Ústavou ČR. Proto by se příjemci dávek mohli nově sami rozhodnout, zda bankovní účet k sKartě chtějí, či nikoli. Upravit by se měla i smlouva se spořitelnou.

Spořitelna uvádí, že varianta omezit funkci sKarty na pouhý identifikační nástroj, tedy bez účtu umožňujícího výplatu dávek, zásadním způsobem omezuje původní záměr. Omezuje prý i společnou dohodu mezi Českou spořitelnou, ministerstvem práce, předsedou vlády Petrem Nečasem a Českou poštou z loňského prosince.

Spořitelna má také obavy, že navrhované změny by mohly vést k tomu, že její účast v projektu bude v rozporu se zákonem.

Návrhy zákonů chce ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) předložit vládě v březnu. Ministerstvo vychází ve svém návrhu z výhrad ombudsmana i Úřadu pro ochranu osobních údajů. Zákon by tak měl stanovit třeba také to, jaké údaje příjemců dávek bude možné z jednotného informačního systému předávat.

Ministerstvo práce se přitom ve smlouvě se spořitelnou zavázalo, že až do roku 2024 nebude podnikat žádné kroky, které by omezily či dokonce zrušily vyplácení dávek přes sociální karty. Naopak by se mělo maximálně snažit takovým návrhům zabránit. Podle kontraktu banka očekává, že by se přes karty v budoucnu měly vydávat i důchody a převádět peníze od jiných úřadů.