Titulní obrázek

Maďaři demonstrovali proti reformám

6.březen 2012

Tisíce Maďarů, někteří převlečení za klauny, demonstrovaly v Maďarsku proti úspornému programu vlády Viktora Orbána, která mimo jiné omezuje výdaje na podporu v nezaměstnanosti a na předčasné a invalidní důchody vojáků, hasičů a policistů. Demonstraci organizovaly hlavní odborové svazy.

Demonstrace v Budapešti se účastnilo na 10 tisíc lidí, kteří jeli spořádaně a pomalu v autech a brzdili tak dopravu. Svými neobvyklými kostýmy chtěli dát najevo, že nejsou vládě pro legraci, i když si to může premiér myslet. "Chceme protestovat proti plánu, který ztěžuje život zaměstnancům a snižuje jejich mzdy," řekl jeden z demonstrantů.

Odbory kritizují zejména změnu pravidel pro odchod do předčasného důchodu a pro podporu v nezaměstnanosti, které byly dojednány bez dohody, a žádají jednání s vládou. Někteří demonstranti se převlékli za klauny na znak odporu proti Viktoru Orbánovi, který svého času policistům a hasičům řekl, že jim pošle na jednání o požadavcích na zachování možnosti odchodu do předčasného důchodu svého "státního tajemníka pro klaunství".

Vláda nechce platit penze lidem mladším, než je oficiální důchodový věk 65 let, a to ani policistům a vojákům, kteří měli právo odejít do důchodu v 45 letech. V Budapešti u parlamentu se demonstranti postavili do fronty u fiktivní volební místnosti a symbolicky si vzali zpátky volební lístek, kterým před rokem hlasovali pro Orbánovu stranu Fidesz. Jeho formace tehdy získala dvoutřetinovou většinu v parlamentu a tedy i právo změnit jakékoli zákony.