Titulní obrázek

Penzijní spoření si budeme moci rozdělit do různých fondů

31.červenec 2012

Je tu další novinka v penzijním spoření. Lidé, kteří si spoří peníze do penze se státním příspěvkem si budou moci rozdělit částku posílající do důchodového fondu, rozdělit do více fondů s různým rizikem. To vše již od nového roku.

Více než čtyřem a půl milionu Čechům, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem, se příští rok otevře nová množnost. Částku, kterou si na důchod ukládají, už nebudou muset posílat jen do jediného fondu jako nyní. Nýbrž si ji budou moci rozdělit do několika fondů s různou mírou rizika. Právě spoření do mixu fondů s různými investičními strategiemi se má stát tahákem, na který chtějí nově vzniklé fondy nalákat klienty.

Zájem lidí o penzijní připojištění se tímto způsobem bude zvyšovat. Tím, že si klient rozloží úspory ve více fondech, se mu sníží riziko prodělku. Již se nebude doporučovat investice do jednoho, ale do více fondů. Tento způsob investování v penzijním připojištění bude nabízen hlavně lidem do 40 let. Pokud bude někomu nad 50 let, doporučí se mu setrvat v transformovaném fondu. U lidí mezi 40 a 50 lety je rozhodnutí na vlastním uvážení.

Ovšem investovat do více fondů bude možné v rámci jedné penzijní společnosti. Současně se tato možnost otevře pouze lidem, kteří si do nich od ledna 2013 převedou své úspory ze současných fondů nebo si uzavřou nové penzijní připojištění. Výše státního příspěvku se bude odvíjet od součtu částek, které si budou spořit v jednotlivých fondech.

Každý klient se bude moci rozhodnout, v kolika penzijních fondech bude spořit. Zvolí-li ke spoření jen jeden fond, bude mít možnost strategii kdykoliv změnit. Jednou do roka tak bude moci učinit zadarmo. Pokud klient bude měnit strategii častěji, zaplatí za každou další změnu 500 korun.

Nejdříve se zjistí, jak velkou má klient averzi k riziku a podle toho se připraví investiční strategie. Lidem se bude nabízet hlavně strategii životního cyklu. Tedy způsob, který je hodně používaný v zahraničí a snižuje rizikovost investice. Nové fondy už nemusí klientům garantovat, že jim úspory neznehodnotí, což je vedle státního příspěvku jeden z důvodů velké obliby současného systému.

Strategie životního cyklu je vhodná pro méně zkušené investory. Jak bude člověk stárnout, bude se mu podíl rizikovějších investic automaticky snižovat, aniž by se o ně musel starat. U třicetiletého člověka, který je ochotnější více riskovat, bude například výchozí model nastavený tak, že polovina úložky půjde do růstového fondu, 30 procent do vyváženého fondu a 20 procent do konzervativního fondu.

Jak se bude blížit k důchodu, bude se podíl úložek v jednotlivých fondech přeskupovat. Několik let před penzí budou úspory jen v konzervativním fondu. Zařazení strategie životního cyklu do nabídky penzijního připojištění potvrdil i PF České pojišťovny a obdobně s nabídkou mixu fondů počítá také PF ČSOB Stabilita.