Titulní obrázek

Řada důchodců si zažádala o pozastavení výplaty penzí

17.leden 2013

Na konci prosince byla Česká správa sociálního zabezpečení zahlcena žádostmi o pozastavení výplaty penzí. Pracující důchodci se totiž chtějí vyhnout nové podmínce platící pro roky 2013 až 2015. Ta stanovuje, že ten, kdo pobírá k 1. lednu 2013 starobní důchod nemůže si od daňového základu odečíst slevu 24 840 Kč.

ČSSZ eviduje zhruba 80 tisíc penzistů, kteří si přivydělávají, třetina seniorů už zažádala o přerušení výplaty.

Řada důchodců tak ke konci loňského roku sháněla informace o tom, jak se z nové podmínky vymanit a nepřijít přitom o moc peněz na různých internetových diskuzích. Diskutující například řešili, zda stačí o zastavení výplaty požádat jen na jeden den, či zda to bude lepší na 90 dní, kdy se důchod navyšuje o 1,5 procenta. Část z nich upozorňovala na to, že stát může přerušení důchodů chápat jako obcházení zákona, a není proto radno žádost podávat.

Státní úřady před podáváním žádostí varovaly také. Žádosti přijímaly a byly připraveni jim vyhovět, ale konečné slovo, zda sleva na dani bude uznána, či nikoli, má finanční úřad.

Také Ministerstvo financí upozorňuje, že bude u každého žadatele individuálně prověřovat, zda jeho jednání nebylo účelové. Pokud ano, hrozí mu postih.

Finanční úřad může vyhodnotit jednodenní pozastavení výplaty důchodu jako ryze účelový krok k vyhnutí se daňové povinnosti. Je zde také riziko sankce za chybně podané daňové přiznání a odvedení daně v nesprávné nižší částce.

Důchodci si mohli daňovou slevu odečítat od roku 2008. Daňové zákony však kvůli úsporám ve státní kase tuto možnost na roky 2013 až 2015 ruší.