Titulní obrázek

sKarty by měly zaniknout

4.květen 2013

Úprava systému sKaret nemá konce. Vláda totiž opět zamítla návrh ministryně práce Ludmily Müllerové, která chtěla z sKaret udělat identifikační průkazy.

Návrh zákona vláda neschválila, pro hlasovali pouze čtyři členové vlády. Vláda přijala usnesení, ve kterém doporučila ministryni práce a sociálních věcí zahájit intenzivní jednání a legislativní kroky k ukončení projektu sKaret. Pro doporučení, aby ministryně zahájila intenzivní jednání a legislativní kroky k ukončení sKaret, hlasovalo devět ministrů. Proti byli čtyři. Vicepremiérka Karolína Peake se zdržela.

Ministryně již dříve navrhovala, aby sKarty povinně sloužily jako průkaz příjemců dávek, lidé by je k placení a vybírání z bankomatu používali jen dobrovolně. Nemuseli by k nim tak mít konto u České spořitelny, které nyní dostávají k sociální kartě automaticky a přes něž k nim peníze plynou.

Cílem právní úpravy je zavést jednoznačný identifikační systém oprávněných osob, jiných příjemců dávek nebo zvláštních příjemců. sKarta obsahuje jednoznačné identifikátory a současně čip, který je součástí sKarty, obsahuje základní údaje o držiteli. Držitelé sKarty se jejím prostřednictvím budou prokazovat při sjednávání potřebných úkonů na Úřadech práce.

sKaret je mezi lidmi už více než čtvrt milionu. S projektem přišel předchůdce političky Jaromír Drábek. Smlouvu podepsal jeho náměstek Vladimír Šiška, nyní obviněný z korupce. Velmi rychle se však ukázalo, že je to problém. I premiér postupně otevřeně přiznal, že celý projekt může být předražený a vyzval ministerstvo práce, aby zveřejnilo náklady projektu.

Kritici navíc od začátku poukazují, že Česká spořitelna se dostane k zajímavým a citlivým datům lidí, kteří berou sociální dávky, důchody nebo mateřskou. Spořitelna výtky odmítala. Jakmile politici začali nahlas mluvit o zrušení karet, objevila se informace, že zrušení spolupráce může vyvolat arbitráže.

Sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti podle důvodové zprávy ministerstva nyní pobírá 1,2 milionů lidí. Ročně je vyplaceno téměř 75 miliard korun. Dalších 300 tisíc lidí jsou držiteli průkazu pro zdravotně postižené. Právě ten by sKarta mohla nahradit.