Titulní obrázek

Výběr penzijního fondu si dobře rozmyslete

18.srpen 2012

Pokud si myslíte, že podstatně záleží na velikosti penzijního fondu, pletete se. Náklady a zhodnocení penzijního fondu jsou mnohem důležitější.

Hlavní roli při výběru penzijního fondu hraje výnos. Ostatní parametry se dají hůř rozpoznat: jaký mají fondy skutečný zisk, jaké jsou náklady na získání nových klientů, kolik mají zákazníků v různých věkových kategoriích, což ovlivní způsob výpočtu penzí. Naopak moc nezáleží, jak velký fond je – totiž pokud není úplně malý.

Z toho, co fond vydělá, musí oddělit 85 procent a připsat je na účty svým klientům. To zní dobře, ale záleží i na tom, jaké náklady přesunul do budoucích období. Fond, který třeba vyplácí vysoké provize nebo dneska připíše klientům víc, než skutečně vydělal, aby přilákal klienty nové, musí v dalších letech kvůli těmto nákladům snížit zisk. A to bude platit i po transformaci fondu v nové penzijní společnosti. Čím vyšší jsou tyto náklady budoucích období, tím více hrozí nižší výnos.

Až budou stávající fondy transformovány a pokud klient nebude chtít přejít do nově koncipovaného penzijního spoření, už si jednou vybraný fond bude muset nechat.

Nechte si předem spočítat penzi. Fondy používají různé modely výpočtu. Klientům se stejnými úsporami se tak může penze lišit třeba o tisíc korun měsíčně. Sice se časem může vše změnit, ale lidé nemají moc jiných šancí, jak vstřícnost fondu posoudit. Nevěřte různým pobídkám typu sleva na nákup – ať už zboží. Pokud takovou věc člověk nebude často využívat, je to jen další zvýšení nákladů, které fond platí, ale benefity využívá někdo jiný.